توانبخشی در سالمندان

مقاله ی آموزشی توانبخشی در  سالمندان…

توانبخشی:
مجموعه ای است که اقداماتی هدفمند را، در جهت قادرسازی شخص
معلول، یا سالمند به منظور دست یابی به: سطح نهایی توانایی
وعملکرد
حسی
جسمی
اجتماعی
ذهنی روانی
و حفظ این توانایی ها انجام می دهد.

 

تاریخچه ی توانبخشی در جهان

شاید بتوان گفت انسان تا چند قرن اخیر در دو دوره پزشکی درمانیو دوره پیشگیری را می دانست تا این که پس از جنگ جهانی اول پزشکی به نام ادوارد راسک بود که اولین مرکز توانبخشی را تأسیس و از این زمان توانبخشی پزشکی یا طب فیزیکی آغاز گردید.پس از جنگ جهانی دوم تا به امروز مفهوم توانبخشی به سرعت و به طور وسیعی گسترده شده است.

 

تاریخچه ی توانبخشی در ایران

شاید بتوان ابوعلی سینا را اولین دانشمندی دانست که از درمان های فیزیکیهمچون ماساژ و آب درمانی بهره گرفت. توانبخشی در ایران متکی بر قانونیاست که در سال 1347 مورد تصویب قرار گرفت و از آن پس بود که انجمن توانبخشی وابسته به وزارت کار و امور اجتماعی ایجاد گردید. در سال 1359 با تشکیل سازمان بهزیستی کشور، انجمن توانبخشی منحل و در سازمان بهزیستی ادغام گردید. در راستای فعالیت های توانبخشی در . ایران، آموزش رشته های مختلف توانبخشی آغاز گردید.

 

سالمند: به فردی اطلاق می شود که بیش از 60 سال سن داشته و به علت عوارض افزایش سن و تغییرات فیزیولوژیک نیاز به مراقبت و توانبخشی دارد.از نظر میزان وابستگی به سه گروه : سالمند مستقل ، نیمه مستقل و وابسته تقسیم می شوند.

 

سالمندان

سالمند با حداقل وابستگی : سالمندی است که در انجام فعالیت های زندگی حداقل نیاز به کمک و نظارت را داشته باشد.

سالمند با وابستگی نسبی : سالمندی است که در انجام بعضی و یا بخشی از فعالیت های روزمره زندگی خود نیاز به کمک دارد.

سالمند با حداکثر وابستگی : سالمندی است که در انجام فعالیت های روزمره زندگی بیشترین میزان نیاز به کمک و نظارت را داشته باشد.

سالمند دارای نیازهای خاص : سالمندی است دارای حداکثر وابستگی که از لحاظ جسمی ، حسی و شناختی دارای نیازهای ویژه ای از نظر مراقبت ، مداخلات درمانی و توانبخشی باشد.

خدمات توانبخشی برای سالمندان

توانبخشی مشتمل بر توانبخشی پزشکی، اجتماعی، حرفه ای و آموزشی. به منظور افزایش توانایی سالمندان در مقابله با عوارض سالمندی، سازگاری بیشتر با محیط و حفظ حداکثر استقلال سالمند.

الف) توانبخشی پزشکی: خدمات پزشکی، فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، بینایی سنجی، پرستاری، در جهت ارتقاء کیفیت زندگی سالمند به صورت تیمی.

مراقبت های پزشکی و پرستاری: به منظور کاهش عوارض ناشی از سالمندی، پیشگیری از ابتلا به بیماریهای دوران سالمندی، درمان بیماریهای موجود.

ب) توانبخشی حرفه ای: کشف وتقویت توانمندی های حرفه ای سالمندان در جهت ارتقاء عملکرد ذهنی و جسمی و اجتماعی آنان.

ج) توانبخشی اجتماعی: خدمات مددکاری جهت افزایش سازگاری اجتماعی و حل مشکلات اجتماعی.

د) توانبخشی آموزشی: ارائه اصول زندگی سالم برای سالمندان مانند مراقبتهای شخصی، پیشگیری از عوارض سالمندی، پرهیز ازرفتار های پرخطر، تغذیه سالم و هنردرمانی به افراد سالمند و خانواده های آنها.

  • آموزش شیوه زندگي سالم
  • آموزش مهارتهاي زندگي
  • كلاس هاي آموزشي مانند نجاري، خیاطي ،صنایع دستي ، بافندگي، قرآن ، سوادآموزي ، موسیقي- نقاشي- خطاطي- و… (با توجه به نیاز و فرهنگ هر منطقه حداقل 2 كارگاه آموزشي)
  • آموزش بهداشت و مراقبت فردي

 

سالمندان  سالمندان  سالمندان

خدمات رفاهی، تفریحی وهنری

  • برگزاري اردوهاي یك روزه و چند روزه، تفریحي، سیاحتي، زیارتي و علمي
  • برگزاري برنامه هاي متناسب با مناسبت ها و ایام خاص
  • كتاب خواني، شعر خواني و قصه گویي
  • اجراي تئاترو موسیقيسرگرمیهاي متناسب با سن (شطرنج – جدول و…)
  • نمایش فیلم
  • اجراي برنامه هاي تفریحي ورزشي

 

سالمندان

برنامه هایی برای پر کردن اوقات فراغت زنان سالمند از راه آموزش صنایع دستی

موضوع دیگر پرکردن اوقات فراغت سالمندان زن به ویژه از راه آموزش صنایع دستی است تا این افراد دچار افسردگی نشوند.شیوع افسردگی در این گروه به دلیل از دست دادن همسر، از دست دادن منابع مالی، ترس از آینده و تنهایی و ترس از بیماری ها چند برابر مردان سالمند است. از دیگر مشکلات زنان سالمند، مسئله پوکی استخوان و شکستگی های لگن است که بر اثر افت هورمونی در این افراد ایجاد می شود که باید با تجویز داروهای مناسب در سنین میانسالی، جلوی این مشکل را بگیریم.

……

 

شما میتوانید از طریق لینک زیر فایل pdf این مقاله را به صورت کامل دانلود کنید …

دانلود pdf مقاله ی توانبخشی در سالمندان

نویسنده نوشته: helal

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *